خانه / اخبار / برگزاری اولین همایش بین المللی خواجه رشید الدین فضل الله همدانی در تبریز

برگزاری اولین همایش بین المللی خواجه رشید الدین فضل الله همدانی در تبریز

اولین همایش بین‌المللی خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی با محوریت وقف و علم الادیان با مشارکت دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل هاشم امام جمعه تبریز در جلسه شورای سیاست گذاری اولین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی با بیان اینکه احیای ربع رشیدی کار ارزنده ای است، اظهار داشت: مجتمع آموزشی ربع رشیدی مهم ترین مرکز آموزشی در دوره ایلخانان و عصر خویش بوده است و از این رو احیای این مجموعه کار ارزنده ای است که متولیان و دستگاه های ذی ربط باید در این راستا گام های موثری بردارند.

رئیس شورای سیاست گذاری اولین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در بخش دیگر سخنان خود برگزاری چنین همایشی را برای احیا و شناساندن این مرکز بسیارمهم و ضروری بیان کرد و افزود: مجموعه ربع رشیدی مرکز آموزشی و علمی بسیار مهم و اثرگذاری بوده و امیدواریم این همایش گشایشی باشد برای احیای این موقوفات باشد و من معتقد هستم این همایش یک کار بسیار مهم علمی و فرهنگی در سطح کشور ما خواهد بود.

دکتر مجیدی رئیس دانشگاه تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه ربع رشیدی دانشگاهی است که ۷۰۰ سال پیس تاسیس شد و ما اکنون دنبال این نوع دانشگاه ها هستیم، گفت: این همایش فرصت خوبی است برای شناساندن این مجموعه است، چرا که این مجموعه حدود 700 سال پیش به عنوان یک دانشگاه کارآفرین مطرح بود که امروزه ما به دنبال چنین دانشگاه های نسل سوم هستیم.

دبیر علمی این همایش در ادامه با بیان اینکه این دانشگاه هم علم‌الادیان بود و هم علم‌الابدان، یعنی در کنار طب و بهداشت و داروسازی، صنایع را نیز به‌صورت تئوری و به صورت عملی آموزش می‌دادند اما چطور شده است که اکنون ما به دنبال تحقیق در مورد دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرین در دنیا هستیم ولی ربع رشیدی را فراموش کرده‌ایم، یادآور شد: متاسفانه ما در نشان دادن این مجموعه  که ۷۰۰ سال قبل تاسیس شده و ۱۲ هزار دانشجو از اقصی نقاط جهان به این دانشگاه آمده بودند غفلت کرده ایم.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر از این همایش و نحوه ارسال مقاله می توانند به آدرس اینترنتی این همایش به نشانی https://crf.tabrizu.ac.ir/fa/home مراجعه نمایند.

همچنین ببینید

کاروان آبادانی در آبادی ها

جهادگران قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه عاشورا سختی‌ها را بر خود هموار می کنند تا …