خانه / اخبار / اخبار رسانه های استانی / فاصله ما از فناوری نوین دنیا روز به‌ روز کمتر می‌شود

فاصله ما از فناوری نوین دنیا روز به‌ روز کمتر می‌شود

وزیر کشور با بیان اینکه حرکت علمی ما به پرچمداری رهبر معظم انقلاب امروز به نقطه بسیار باارزشی رسیده است، گفت: فاصله ما از فناوری نوین دنیا روز به‌روز کمتر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بسیج علمی ،پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی، احمد وحیدی دوم آبان ماه روز دوشنبه در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه فناورانه رینوتکس تبریز گفت : دشمنان انقلاب باور نمیکردند که امروز ما شاهد دستاوردهایی باشیم که دنیا مجبور به اعتراف به بزرگی و عظمت آنها باشد.

وی افزود در روزهای اخیر چند دستاورد علمی از جمله پرتاب تلسکوب به فضا باعث اعتراف و شگفتی غرب از پیشرفت های ایران شد، این در حالی است که بزرگ ترین تحریم ها و فشارها علیه کشور در جریان است اما جریان علمی کشور متوقف نشد.

وزیر کشور با بیان اینکه خبر دیگری که موجب تحیر غرب شد، راجع به صنعت دفاعی است، افزود: پدافند هوایی ما در برد ۳۰۰ کیلومتر هدف خود را مورد اصابت قرار داد که دستاورد بسیار بزرگی است و اگر با احتیاط بگوییم ایران جزو پنج کشور دنیا در این زمینه است که این هم حاصل تلاش های علمی جوانان است.

وحیدی با تاکید بر اینکه جوانان ما با پافشاری بر روی ایده هایشان به دستاورد بزرگی می رسند و ما فقط در تجاری سازی و فروش کمی مشکل داریم، خاطرنشان کرد: ایران امروز بی پروا و پرتلاش با بسیج همه ظرفیت های علمی وارد حوزه های جدید علمی و فناورانه می شود.

آذربایجان شرقی توان بالایی در حوزه دانش بنیان و فناورانه دارد

علی خیرالدین معاون علمی و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری هم در این مراسم گفت : سال گذشته نخستین ستاد اقتصاد دانش بنیان کشور در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی شکل گرفت و به دنبال آن با دستور وزیر کشور پس از این اقدام نو در تبریز و حتی پیش از نامگذاری سال به عنوان دانش بنیان از سوی مقام معظم رهبری، اکنون این ستاد در همه استان‌های کشور تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه در ادبیات فناوری بحثی تحت عنوان دره مرگ فناوری وجود دارد مربوط به مرحله‌ای است که در آن طرح به صورت تجاری ارائه می شود، گفت: به شدت در این حوزه در کشور مشکل داریم و محصولات شرکت های دانش بنیان توسط دستگاه‌ها خریداری نمی‌شود و در واقع اقتصاد سنتی در مقابل اقتصاد نوین علمی و دانش بنیان مقاومت می کند و امیدواریم نمایشگاه هایی چون ربع رشیدی تبریز گامی در جهت تغییر این شرایط باشند.

زیست بوم فناوری شمالغرب کشور با محوریت آذربایجان شرقی شکل بگیرد

عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی هم پیشنهاد کرد با توجه به تجارب و ظرفیت‌های استان، زیست بوم فناوری شمال غرب کشور با محوریت آذربایجان شرقی و حمایت وزارتخانه‌های مربوطه شکل گیرد.

عابدین خرم گفت: در چنین صورتی است که فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر نقطه ثقل بودن تبریز در برهه ها تاریخی و حوزه‌های مختلف کشور، در حوزه دانش بنیان و فناوری نیز محقق خواهد شد و نمایشگاه ربع رشیدی می تواند سکوی پرتابی برای شرکت‌های دانش بنیان استان و منطقه باشد.

استاندار آذربایجان شرقی سه حوزه قطعه سازی و خودروسازی، چرم و صنایع غذایی و معدن را محورهای اصلی این سند برشمرد و گفت: آذربایجان شرقی با هشت میلیارد تن ذخایر معدنی رتبه نخست کشور را در این بخش دارد و در راستای همان حرکتی که سال گذشته شروع شده است، ۳۵ معدن راکد استان فعال شده اما هنوز ۳۰۰ معدن مشکل دار داریم که تلاش می کنیم این مشکلات را در سریعترین زمان حل کنیم.

دهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری رینوتکس ۲۰۲۲ با رویکرد تجاری‌سازی و ایجاد تعامل بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان فناوری در پنج بخش ایده‌های فناورانه (طرح‌های استارتاپی)، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات و خدمات دانش‌بنیان، خدمات تجاری‌سازی و مشاوره و نیازمندی‌های فناورانه با شرکت ۱۵ استان کشور و حضور ۷۰۰ طرح امروز با حضور وزیر کشور افتتاح شد.

این نمایشگاه از دوم تا ششم آبان ماه میزبان علاقمندان در نمایشگاه بین المللی تبریز است.

همچنین ببینید

بازدید علمی بسیجیان شهرستان مرند از شرکت صنایع خاک چینی

به گزارش روابط عمومی بسیج علمی،پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی ،بسیجیان نوجوان پایگاه مقاومت شهدای …