خانه / اخبار / اخبار رسانه های استانی / ساخت دستگاه ضدعفونی کننده فرابنفش با دانش ایرانی

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده فرابنفش با دانش ایرانی

به گزارش روابط عمومی بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه عشاورا به نقل از خبرگزاری ایرنا : محققان یک شرکت دانش بنیان برای نخستین بار در ایران دستگاه استریل کننده‌ای را با کمک پرتو فرابنفش تولید کرده‌اند که در زمان کوتاه ضدعفونی محیط های کوچک و متوسط را با ضریب اطمینان ۹۹ درصد انجام می دهد.

سارا حکاک نایب‌ رییس این شرکت فناور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا با اشاره به اینکه دستگاه ارائه شده کاملا ایرانی است گفت: طی دو سال اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا کاربرد پرتو (UVC) در دستگاه استریل کننده رواج پیدا کرد و موفق به طراحی و تولید دستگاه پرتابل ضدعفونی کننده مدل UVC safe violet شدیم.

وی افزود: این دستگاه مجهز به سه لامپ ۵۵ وات مولد پرتو فرابنفش(UVC) باتوان و ضریب اطمینان بالا ۹۹ درصد قادر است محیط های کوچک و متوسط را ضدعفونی کند.

حکاک در رابطه با مزایای این دستگاه گفت: این دستگاه قادر است دفاتر اداری، هتل ها، سالن های ورزشی، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه را ضدعفونی کند. از دستگاه پرتابل (UVC safe violet ۲۰۲۱) در محیط هایی نظیر آزمایشگاه ها، کلینیک ها و سایر محیط های اداری استفاده می‌شود.

این فعال حوزه دانش بنیان بیان داشت: همچنین این دستگاه طوری طراحی شده که می تواند حضور افراد را تشخیص دهد، از این رو برای حفاظت از ساکنان محیط در برابر پرتو فرابنفش نیز کار می کند.

وی با بیان اینکه، پرتو فرابنفش نوع سی توانایی از بین بردن میکروارگانیسم های متنوع شامل قارچ ها، ویروس و باکتری ها را دارد، افزود: از جمله ویروس هایی که با تابش فرابنفش از بین می روند، سل، هپاتیت، آنفلوانزا، (HIV)، (SARS)، ذات الریه، مننژیت، اکولا، زخم سیاه، فلج اطفال، سرخک و کرونا را می‌توان نام برد.

نایب رییس شرکت دانش بنیان پترو فرزان آپادانا با بیان اینکه، دستگاه ضدعفونی کننده(UVC) این شرکت نمونه خارجی ندرد،‌تاکید کرد:این دستگاه کاملا ایرانی تمام استانداردها را دریافت کرده و آماده عرضه است.

همچنین ببینید

بازدید علمی بسیجیان شهرستان مرند از شرکت صنایع خاک چینی

به گزارش روابط عمومی بسیج علمی،پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی ،بسیجیان نوجوان پایگاه مقاومت شهدای …