خانه / اخبار / جهش تولید با بوروکراسی اداری سازگار نیست

جهش تولید با بوروکراسی اداری سازگار نیست

علی رغم همه توصیه ها و تذکرات مقام معظم رهبری مبنی بر رفع موانع واحدهای تولید ملی، ولی همچنان مشکلات و موانع تولید وجود داشته و بوروکراسی اداری نیز فعالان عرصه اقتصادی و تولید را آزار داده و آنها را در تنگنا قرار می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی، توجه به اقتصاد کشور آن قدر مهم است که مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر عناوین شعار سال را بر پایه اقتصاد تبیین و نامگذاری می کنند. امسال نیز در ادامه شعارهای سال با موضوع اقتصاد و توجه به تولید امسال را به عنوان” جهش تولید” نامگذاری کرده اند.

باید اندیشید هدف ایشان از افقی که برای اقتصاد کشور برنامه ریزی کرده اند چیست که هرسال اقتصاد و تولید داخلی را مطرح کرده و همه شهروندان را به مصرف تولیدات داخلی و رونق بخشیدن به آن توصیه می کنند.

وابستگی به اقتصاد نفت و عدم توجه به سایر منابع درآمدی از جمله انتقاداتی است که مقام معظم رهبری همیشه نسبت به آن تذکر داده و دولتمردان را به رفع موانع تولید داخلی و توجه به اقتصاد ملی ‌ملزم و موظف کرده اند.

اما موضوع قابل توجه و تامل این است که علی رغم همه توصیه ها و تذکرات مقام معظم رهبری همچنان مشکلات و موانع تولید وجود داشته و بوروکراسی اداری نیز فعالان عرصه اقتصادی و تولید را آزار داده و آنها را در تنگنا قرار داده است.

نبود قوانین شفاف و حمایتی از کارگاه های تولیدی کوچک زودبازده و سایر واحدهای تولیدی و مشوق های صادراتی باعث می شود کارخانجات با ظرفیت پائین تر از حد معمول کار کرده و در برخی موارد نیز تعطیل شوند و این موضوع یعنی عدم تحرک اقتصادی.

علی نصرتی یک فعال اقتصادی در حوزه نساجی و پوشاک است که به خبرنگار علم و فناوری گفت:واردات بی رویه مواد اولیه صنعت پوشاک باعث شده است کارگاه هایی که در سطح استان آذربایجان شرقی و در سایر استان ها در این زمینه فعال بودند یکی یکی تعطیل شوند. در کنار واردات بی رویه قوانین مربوط به سازوکارهای حمایت از تولید داخل هرسال با تغییرات عمده مواجه بوده و این موضوع تا بتواند با سبک و سیاق و نظام کاری تولید کنندگان همخوانی داشته و منطبق شود کلی ضرر و زیان به واحدهای تولیدی وارد شده است.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه در بحث تقویت تولید ملی فرهنگ سازی موضوع مهمی است خاطرنشان کرد: هنوز بسیاری از مردم به این باور و اعتقاد نرسیده اند برای نجات اقتصاد ملی باید محصول و تولید ملی استفاده کنند تا تولید کنندگان نیز بتوانند در برابر هزینه های تولید دوام آورده و به ادامه کار خود تشویق شوند. بنابراین تا به این دیدگاه و جایگاه نرسیده باشیم که باید از وابستگی به نفت رها شویم و پایه اقتصاد خود را بر مبنای تولیدبرنامه ریزی کنیم .

نمی توان به بارورشدن اقتصاد ملی امیدوار بود. تولید ملی زمانی می تواند تقویت شود که همه جانبه بیاندیشیم فرهنگ استفاده از محصولات داخلی را نهادینه کنیم. موانع صادرات توسط دولتمردان رفع شود، جلوی واردات و قاچاق بی رویه گرفته شود، حمایت ها و مشوق های صادراتی تنها در حد یک حرف نباشد، بوروکراسی اداری تولید کنندگان را دلسرد نکند و هزاران دلیل دیگر که اگر برطرف شود می توان به تحقق شعارهای اقتصادمقاومتی ، اقتصادملی و جهش تولید امید بست.

علی پورفرج معاون یک شرکت دانش بنیان است که با مقایسه وضعیت شرکت های دانش بنیان در ایران و دنیا گفت:شرکت های دانش بنیان در دنیا از اهمیت بسیار بالایی در تولید ملی و ارزش افزوده کشورها برخوردارهستند.به طوری که سالانه اعتبار زیادی در قالب تسهیلات برای ارتقای تولیدات ملی به آنها پرداخت می شود.

وی ادامه داد:حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانش محور یعنی تولید علم و جهش اقتصاد و جهش تولیدملی.

زمانی که یک شرکت دانش بنیان بر پایه نظرات متخصصان در حوزه علم و فناوری محصولات نوین و جدیدی تولید کرده و بازار مصرف عرضه می کنند این محصول دانش بنیان بیشتر از نفت و مشتقات نفت و پتروشیمی می تواند برای هر کشوری درآمد زایی ایجاد کند.

پورفرج خاطرنشان کرد: اکنون در دنیا استارت آپ ها، اپلیکیشن ها و نرم افزارهای رایانه ای بهتر و بیشتر از نفت ارزش افزوده تولید می کنند در حالی که هنوز در کشور ما محور اقتصاد برپایه درآمدهای نفتی است و این موضوع باعث می شود ما همچنان به نفت و فراورده های نفتی متکی شویم.

باید گفت تحقق شعار سال بر پایه حمایت از اقتصاد و تولید ملی،تقویت اقتصاد ملی به معنای ایجاد کارگاه های کوچک و بزرگ نیست بلکه باید صنعت توریسم، گردشگری و تولید محصولات دانش محور توسعه یابد تا از این طریق وابستگی به درآمدهای نفتی هر سال کمتر و کمتر شود.

وی تاکید کرد: دستیابی به فناوری های نوین روز در شاخه های صنعت، معدن، تجارت، پتروشیمی،موادغذایی و صنایع لبنی یکی از روش ها و راهکارهایی است که درمقایسه با مدل سنتی این مشاغل می تواند ارزش افزوده ایجاد کند.

وی ادامه داد: اکنون در دنیای دیجیتال اقتصادمحور دنیا بر روی شرکت های دانش بنیان، استارتارت آپ ها می چرخد و حالا تولیدات دنیای دیجیتال هستند که باعث کارآفرینی، گردش مالی بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری های کلان شده و چرخه تولید را نه بر مبنای نفت بلکه بر مبنای دنیای دیجیتال، هوش مصنوعی و نرم افزارهای برنامه نویسی تبیین می کنند.

پورفرج با اشاره به تحریم های ظالمانه استکبار جهانی بر علیه کشورمان خاطرنشان کرد: نمی توان اثرتحریم ها بر اقتصاد کشور را به هیچ وجه انکار کرد. چون اقتصاد ما به نفت وابسته است اثر تحریم ها بیشتر خودش را نشان می دهد.

بنابراین باید تلاش کنیم تا به فکر راه های بهتر و بیشتر برای درآمدزایی منهای نفت باشیم.

باید گفت مولفه های زیادی بر رشد اقتصادی و خودکفایی اقتصاد کشور موثراست مولفه هایی که همیشه توسط تحلیل گران نظام بین الملل گفته و نوشته شده ولی باید توجه داشت مهم ترین موضوع توجه به تولید ملی هر کشور است که باید توسط دولتمردان و مردم تقویت و حمایت شود.

انتهای پیام/

 گزارش : معصومه درخشان

همچنین ببینید

استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز نامزد دریافت جایزه سندروم داون سال ۲۰۱۹

بر اساس تصمیم شصت و ششمین جلسه کمیته منطقه ای سازمان جهانی بهداشت؛ دکتر سعید …