خانه / اخبار / دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی جهانی ۱۴۷ پله رشد کرد

دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی جهانی ۱۴۷ پله رشد کرد

تبریز- دانشگاه تبریز در ویرایش ۲۰۲۲ نظام رتبه‌بندی دانشگاهی «یو. اس. نیوز»، با ۱۴۷ پله رشد نسبت به سال قبل، در رتبه ۶۴۸ جهان جای گرفت.

 

به گزارش پایگاه خبری سازمان علمی ، پژوهشی و فناوری سپاه عاشورا به نقل از دانشگاه تبریز، بر پایه ویرایش ۲۰۲۲ رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در نظام رتبه بندی موسوم به «یو. اس. نیوز» که در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی منتشر شده است، دانشگاه تبریز با کسب ۴۷.۱ امتیاز، رتبه ۶۸۴ جهان را کسب کرده، در حالی که این دانشگاه در سال گذشته رتبه ۸۳۱ جهانی را داشت.

در ویرایش ۲۰۲۲ نظام رتبه بندی دانشگاهی «یو.اس.نیوز»، ۴۴ مؤسسه دانشگاهی ایرانی در بین مؤسسه‌های برتر جهان جای گرفته‌اند که بر مبنای آن، دانشگاه تبریز در سطح آسیا، رتبه ۱۵۵ و در سطح ایران نیز رتبه هفتم را به دست آورده است.

دانشگاه‌های «تهران»، «آزاد اسلامی»، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران»، «صنعتی نوشیروانی بابل»، «صنعتی اصفهان»، و «صنعتی امیرکبیر» پنج مؤسسه برتر ایرانی در ویرایش ۲۰۲۲ رتبه بندی «یو. اس.نیوز» هستند.

نظام رتبه بندی «یو.اس.نیوز» به رتبه‌بندی یک هزار و ۷۵۰ مؤسسه علمی و دانشگاهی برتر از ۹۰ کشور پرداخته که بر پایه ویرایش ۲۰۲۲ آن، دانشگاه هاروارد با بیشترین امتیاز، پیشگام دانشگاه‌های جهان است.

همچنین دانشگاه تبریز در رتبه بندی موضوعی نظام رتبه بندی «یو.اس.نیوز» نیز توانسته رتبه‌های درخشان جهانی را به خود اختصاص دهد، به طوری که در مهندسی عمران، رتبه ۳۹ جهان، مهندسی مکانیک رتبه ۷۷ جهان، انرژی و سوخت رتبه ۹۳ جهان، مهندسی رتبه ۱۳۴ جهان، علوم کشاورزی رتبه ۱۷۱ جهان، مهندسی شیمی رتبه ۱۸۴ جهان، مهندسی برق و الکترونیک رتبه ۲۰۸ جهان، اپتیک رتبه ۲۸۴ جهان، شیمی رتبه ۳۹۶ جهان، علوم مواد رتبه ۴۶۰ جهان و در شیمی فیزیک رتبه ۴۸۹ جهانی را به خود اختصاص داده است.

رتبه دانشگاه تبریز در سایر شاخص‌های این نظام رتبه‌بندی جهانی نیز به شرح زیر است:

شهرت پژوهش در سطح بین المللی، رتبه ۷۲۹ جهان

شهرت پژوهش در آسیا، رتبه ۱۹۶

تعداد مقالات، رتبه ۶۴۵ جهانی

تعداد کتب انتشار یافته، رتبه ۱۴۰۰ جهانی

تعداد مقالات ارائه شده در کنفرانس‌ها، رتبه ۹۳۳ جهانی

شاخص تأثیر استنادی نرمال شده، رتبه ۹۷۷ جهانی

تعداد کل استنادات، رتبه ۶۷۶ جهانی

تعداد مقالاتی که جز ۱۰ درصد برتر دنیا از نظر استنادی هستند، رتبه ۵۷۸ جهانی

درصد مقالاتی که جز ۱۰ درصد برتر دنیا از نظر استنادی هستند، رتبه ۵۸۱ جهانی

مشارکت بین المللی (به نسبت کشور)، رتبه ۱۴۰ جهانی

مشارکت بین المللی، رتبه ۱۱۹۴ جهانی

تعداد مقالاتی که جز یک درصد برتر دنیا از نظر استنادی هستند، رتبه ۷۶۲ جهانی

درصد مقالاتی که جز یک درصد برتر دنیا از نظر استنادی هستند، رتبه ۱۱۲۸ جهانی

در ویرایش ۲۰۲۲ نظام رتبه بندی جهانی «یو.اس.نیوز» صرفاً موسسه‌هایی ارزیابی شده‌اند که دست‌کم یک هزار و ۲۵۰ مقاله در پنج سال گذشته (از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میلادی) در نمایه‌نامه «وب آو ساینس» داشته باشند.

داده‌های ارزیابی این نظام رتبه بندی جهانی با همکاری شرکت «کلاریویت آنالیتیکس» (ناشر پایگاه‌های «وب آو ساینس» و «اینسایتس») گردآوری می‌شوند.

دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران، بعد از دانشگاه تهران، با ۷۵ سال قدمت، حدود ۲۴ هزار دانشجو و ۸۰۰ عضو هیأت علمی دارد

همچنین ببینید

انعقاد تفاهم نامه مشترک نماینده شرکت پیشگامان با دانشگاه آزاد اسلامی استان

تفاهم نامه همکاری علمی میان نماینده شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج در آدربایجان شرقی با …