خانه / اخبار / دانشگاه آزاد، دانشگاهی مسئله محور است / ۳۵ درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند

دانشگاه آزاد، دانشگاهی مسئله محور است / ۳۵ درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند

دانشگاه آزاد دانشگاهی مسئله محور است و به دنبال این است که بخشی از مشکلات جامعه را حل کند و با وجود آزمایشگاه ها و کارگاه های متعدد و اساتید توانمد این آمادگی را به برکت نظام جمهوری اسلامی دارد که بتواند در حوزه های مختلف مخصوصا بحث کار آفرینی نقش ایفا کند.

 

به گزارش سازمان بسیج علمی استان آذربایجان شرقی، عزیز جوانپور،رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته به مناسبت سی و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در 31 اردیبهشت ماه سال 1361 با اشاره این که دانشگاه آزاد دانشگاهی مردمی و برگرفته از انقلاب است اظهار کرد: تعدادی بر این باور بودند که انقلاب اسلامی، انقلابی دینی است و توجهی به بحث های علم ندارد در حالی که اولین دانشگاه مردمی را همزمان با جنگ تحمیلی در سال 1361 تاسیس کرد.

وی در ادامه گفت: دانشگاه آزاد در ابتدا با سرمایه اولیه یک میلیون تومان شکل گرفت که امروزه بعد از 36 سال خدمات زیادی را انجام داده است که از افتخارات جمهوری اسلامی است.

جوانپور با اشاره به افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی ابراز کرد: دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است و در کشور اولین دانشگاه در تولید علم است و رتبه  آن در دنیا 111 است که توانسته است خدمات زیادی دهد و 5 میلیون فارغ التحصیل در مقاطع مختلف دهد و در حال حاضر یک میلیون و هشتصد هزار نفر در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که یکی از ثمرات انقلاب اسلامی گسترش آموزش عالی در کشور است.

وی با بیان این که اولین آزمون دانشگاه آزاد در مکان سابق همین مصلی برگزار شد گفت: برای اولین بار 150 نفر در آزمون دانشگاه آزاد واحد تبریز شرکت کردند و در حال حاضر 9 واحد آموزش عالی و مرکز فنی دارد که در حقیقت  در استان بیش از 65 هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند و 300 هزار نفر تا بحال از دانشگاه های آزاد استان تا به امروز فارغ التحصیل شده اند و واحد تبریز جز واحد های بسیار موفق است که جز 4 واحد برتر کشور محسوب می شود و بین 400 واحد دانشگاه همیشه مقام های اول و دوم و سوم را به خود اختصاص می دهد که ثمره تلاش دانشجویان، اساتید و کارکنان است.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز از فعالیت دانشگاه آزاد در حوزه مدارس خبر داد و تصریح کرد: دانشگاه آزاد حدود 1000 مدرسه در سطح کشور دارد و الان بیس از 2500 دانش آموز دار مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به این که 35 درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه ازاد مشغول به تحصیل هستند افزود: 50 درصد از دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری در سطح کشور در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند که جا دارد قدر دانی کنیم از این فرصتی که نظام جمهوری اسلامی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور انجام داده است.

جوانپور با بیان این که دانشگاه آزاد در حوزه های مختلف تاثیر گذار است خاطر نشان کرد: رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دامپزشکی در استان ما بسیار پیشرو هستند و در حال حاضر بیمارستان زکریا در حال باسازی و بیمارستان امام سجاد در حال راه اندازی است که خوشبختانه امسال بتوانیم آن را افتتاح کنیم و با بهره برداری و راه اندازی بیمارستان امام سجاد 124 تخت به جمیع تخت های بیمارستان شهر اضافه می شود که امید است این بیمارستان منشا خدمت به مردم باشد.

وی از راه اندازی دو کلنیک دندان پزشکی نیز خبر داد و اظهار کرد: کلنیک ولی عصر و کلنیک داشکده دندان پزشکی که در سه راهه اهر واقع است و قریبا راه اندازی می شود و با راه اندازی این کلنیک مشکلات حوزه دندان پزشکی و هم تربیت نیرو انسانس و ارایه خدمات به قشر محروم جامعه انجام می گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با بیان این که اگر امروز استان ما قطب دامی کشور محسوب می شود مدیون فارغ التحصیلان دانشگاه است و دانشگاه آاد در مقابل شهریه های ماخوذه منشا خدمات برای آحاد مردم می شود و مفتخریم در کنار بحث های آموزشی خدماتی در حوزه های دامپزشکی و کشاورزی ارایه کنیم.

وی با تاکید بر این که دانشگاه آزاد بعد از 36 سال میتواند در بحث فناوری تاثیرگذار باشد تصریح کرد: مجلات علمی و پژوهشی و اساتید توانمد این دانشگاه شاهد هستیم که در حوزه صنعت و فناوری اثر گذاری خود را نشان می دهند و دانشگاه آزاد الان در حوزه بحث مراکز رشد و واحد های فناوری و شرکت های دانش بنیان به صورت جدی فعالیت خود را شروع کرده است و به دنبال این است که مشکلات حوزه صنعت استان را حل کند.

جوانپور با تاکید بر این که دانشگاه آزاد دانشگاهی آموزش محور و یا پژوهش محور نیست گفت: دانشگاه آزاد دانشگاهی مسيله محور است و به دنبال این است که بخشی از مشکلات جامعه را حل کند و با وجود آزمایشگاه ها و کارگاه های متعدد و با وجود اساتید توانمد این آمادگی به برکت نظام جمهوری اسلامی ایجاد شده است که بتواند در حوزه های مختلف مخصوصا بحث کار آفرینی ایفا نقش کند.

وی با بیان این که دانشجویی که از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل می شود باید بتواند در عرصه کار آفرینی و اشتغال ورود پیدا کند و این توانمدی را در خود احساس کند که بعد از فراغت از تحصیل برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند ادامه داد: ما در برنامه های خود به عنوان دانشگاه کار آفرین در برنامه های خود داریم که با تشکیل جلسات متعدد با اصحاب صنعت، بحث ارتباط با صنعت را به صورت جدی به پیش ببریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رواحد تبریز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر این که دشمنان به دنبال این هستند که ما را از لحاظ علمی و تکنولوژی و فناوری وابسته سازند و ما را زمین گیر کنند افزود: با توانمدی های دانشگاه ها، دشمنان به اهداف خود نخواهند رسید و اگر امروز دشمن در صدور فناوری ما را تحریم می کند جوانان با نقش آفرینی خود می توانند این تحریم ها را با تولید فناوری بی اثر سازند چنان که در زمان جنگ هم چنین شد و باید این باور در مسیولان ایجاد شود.

وی با انتقاد از سخن برخی از افراد مبنی بر این که اگر تحریم باشیم کشور زمین گیر می شود خاطر نشان کرد: نیرو انسانی و توانمدی که جمهوری اسلامی دارد و می تواند در برخی حوزه ها  توانمدی خود را اثبات کند، چنان که در انرژی هسته ای جز 11 کشور جهان و در سلول های بنیادی جز 3 کشور جهان هستیم و می توانیم در بحث های صنعت و فناوری پیشرو باشیم و فناوری را صادر کنیم.

جوانپور با بیان این که 4 نفر از شهدای مدافع حرم دانشجو دانشگاه آزاد بوده و تربیت یافتگان جامعه اسلامی بوده اند که در عرصه جهاد و امنیت تلاش کرده اند تصریح کرد: این جوانان می توانند در عرصه های علم و فناوری نیز موثر باشند.

وی با اشاره به تلاش های دانشگاه آزاد در حوزه دریاچه ارومیه ابراز کرد: دانشگاه آزاد با همکاری محیط زیست و استانداری تمام توان خود را به کار گرفته است تا مشکلات زیست محیط استان و مخصوصا مشکلات دریاچه ارومیه را حل کند.

همچنین ببینید

نگرش جدید به بحث توسعه فناوری از جمله ویژگی های شورای نخبگان است

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی استان آذربایجان شرقی، دکتر علی رستمی ریاست خانه نخبگان …