به گزارش خبرگزاری علمی و فناوری و  به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، مسئولان و اساتید دانشگاه طرطوس سوریه در دیداری که با رییس دانشگاه تبریز در محل این دانشگاه برگزار شد، راه‌های گسترش همکاری ‌فی ما بین را بررسی و بر لزوم گسترش بیش زمینه های تعاملات علمی، آموزشی و فرهنگی تاکید کردند.

رییس دانشگاه تبریز یکشنبه در این نشست ضمن تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی این دانشگاه در حوزه های مختلف از برای توسعه همکاری بین المللی با دانشگاه‌های جهان و منطقه و به ویژه دانشگاه‌های کشور سوریه گفت: دانشگاه آماده هر گونه همکاری علمی، آموزشی و فرهنگی مشترک با دانشگاه های جهان و به ویژه با دانشگاه های کشور دوست و همسایه است.

محمد رضا پور محمدی در ادامه با تاکید بر این اینکه این دانشگاه در حال حاضر نزدیک با ۶۰ دانشگاه جهان تفاهم نامه همکاری مشترک دارد، افزود: توسعه همکاری علمی بین المی از جمله برنامه راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که دانشگاه تبریز نیز بر اساس این سیاست این برنامه را جزو اولویت های اول قرار داده است.

وی با بیان اینکه این همکاری های مشترک بین المللی می تواند در زمینه هایی همچون تبادل استاد و دانشجو، اجرای تحقیقات علمی، برگزاری دوره های مشترک، کنفرانس ها و همایش ها باشد، یادآور شد: باید از تمامی ظرفیت‌های مشترک برای توسعه و پیشرفت همه جانبه دو کشور و ملت استفاده شود.

رییس دانشگاه تبریز، در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت در حال حاضر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر و جامع کشور ایران مطرح است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز با بیش از ۲۴ هزار دانشجو، ۲۱ دانشکده، ۷۵۰ نفر هیات علمی، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و عضویت در چندین اتحادیه دانشگاه های منطقه و جهان، از ظرفیت های بالفعل و بالقوه برای گسترش ارتباطات درسطح بین المللی برخوردار است.

معاون دانشگاه طرطوس کشور سوریه نیز در این نشست به نمایندگی از هیات اعزامی به دانشگاه تبریز در سخنانی ضمن ارایه گزارشی از کشور سوریه و به خصوص از وضعیت دانشگاه طرطوس گفت: این دانشگاه با داشتن بیش از ۱۵ هزار دانشجو، چندین مرکز علمی و ۱۱ دانشکده از جمله یکی از دانشگاه های مهم سوریه است.

ابراهیم حسن افزود: با توجه به این ظرفیت های این دانشگاه و به خصوص روابط نزدیک ایران با سوریه می توان با شناسایی و آشنایی از ظرفیت های علمی دو کشور، از این نوع همکاری های علمی و پژوهشی برای رفاه و رشد همکاری های دو کشور و ملت گام های موثری برداشت.

در ادامه این نشست دانشجویان سوری که  در دانشگاه تبریز تحصیل می کنند، نشستی با هیات اعزامی و اساتید دانشگاه طرطوس داشتند. بازدید از بخش های مختلف از دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های هیات اعزامی اساتید دانشگاه طرطوس بود.

گفتنی است هم اکنون ۱۷ دانشجوی سوری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.