خانه / اخبار / گفتگو با مسئول مرکز رشد مکاترونیک سازمان بسیج علمی استان اذربایجان شرقی در حاشیه جشنواره جهادگران ملی علم و فناوری

گفتگو با مسئول مرکز رشد مکاترونیک سازمان بسیج علمی استان اذربایجان شرقی در حاشیه جشنواره جهادگران ملی علم و فناوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانیی سازمان بسیج علمی ، پژوهشی  و فناوری استان آذربایجان شرقی ، حدود ۲۹۰ محصول از پژوهشگران بسیجی در این جشنواره به نمایش گذاشته شده است. همچنین در این جشنواره که تا فردا ادامه دارد تعدادی از محصولات پژوهشی و فناورانه رونمایی خواهد شد.

در حاشیه این جشنواره خبر نگار ما گفتگویی را با مسئول مرکز رشد مکاترونیک سازمان بسیج علمی استان اذربایجان شرقی ، مهندس معراج علیزاده انجام داده اند که شرح آن به صورت زیر است:

معرفی مرکز

مرکز رشد شهید شفیع زاده با عنایت خداوند متعال، همت دانشجویان مشتاق در عرصه علمی و حمایت جناب آقای دکتر جهانگیری و جناب آقای کوثری نسب در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شروع به کار کرد. همانطور که ماهیت اصلی مرکز رشد ایجاب میکند، این مرکز باید در راستای جذب حداکثری دانشجویان مشتاق به فعالیت های عملی و علی الخصوص افرادی که دارای ایده های ناب هستند تلاش حداکثری خود را به کار گیرد.

 بدیهی است که الویت بخشی به موضوعات پژوهشی مرکز یکی از اساسی ترین اولویت های مدیریتی این مراکز است، چرا که داشتن یک خط مشی مناسب و همه جانبه و کامل در زمینه های مختلف علمی مرتبط با ماهیت مرکز رشد در پیشرفت هر چه بهتر و روز افزون آن مرکز بسیار مؤثر می باشد. باید در نظر داشت که تعیین اولویت های مرکز کاری تخصصی و نیازمند دانش همه جانبه در زمینه فعالیت مرکز رشد است که این کار تنها با کمک و همیاری اساتید مجرب در حوزه فعالیت مرکز امکان پذیر است.

A4-1_1

پرواضح است که تشخیص و معرفی اساتید مجرب دانشگاه در حوزه های مورد نیاز مرکز و معرفی آنها به مسئولان مربوطه در سازمان بسیج علمی استان یکی از وظایف اصلی مدیریت مرکز رشد در تحقق این مهم است که به یاری خداوند متعال این امر نیز تحقق یافت و لیست اساتید مجرب دانشگاه به همراه رزومه کاری و علمی ایشان به محضر جناب آقای دکتر جهانگیری جهت بررسی و تأیید رسیده است.

جا دارد از زحمات تمامی مسئولان محترم سازمان بسیج علمی استان و ناحیه بسیج دانشجویی که برای افتتاح این مرکز رشد نهایت تلاش و مساعدت خود را به عمل آوردند تشکر و قدر دانی کنیم.

آماده سازی فضای مرکز رشد برای شروع فعالیت

فضایی که برای مرکز رشد در نظر گرفته شده بود، یک انباری بزرگ بود که چندین سال بدون استفاده مانده بود به طوری که حتی درب محل مذکور باز نشده بود. با همت جمعی از دانشجویان فعال در مرکز رشد شروع به نظافت و مرتب سازی محل مذکور نمودیم. کاری که حدود سه هفته به طول انجامید شاید این مدت اغراق آمیز به نظر بیاید ولی حقیقتی است که همت و اراده دانشجویان فعال در مرکز را اثبات می نماید.

تعدادی میز و رایانه را از حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز در خواست نمودیم، جهت راه اندازی آنها اقدام کردیم، چیدمان تجهیزات را طوری انجام دادیم که تمامی نکات ریز و درشت ایمنی برای یک کارگاه مکاترونیک و رباتیک رعایت شده باشد .

همچنین زمان زیادی جهت انتخاب بهترین مدل چیدمان برای مرکز با توجه به تمامی موارد فوق الذکر صرف شد تا بهترین حالت را با اطمینان خاطر برای مراسم افتتاحیه آماده کرده باشیم و بیشترین و بهترین بهره را از فضای موجود ببریم.

 افتتاحیه مرکز رشد

بعد از تحویل گیری تجهیزات اولیه خریداری شده از ناحیه ، چیدمان مخصوصی را برای مرکز رشد در نظر گرفتیم که نیازمند کار های اولیه و آماده سازی های زیادی بود، نظافت زمین، نصب پرده و تمیزکاری پنچره ها، چیدمان تجهیزات مرکزرشد و بسیاری از کار های ریز و درشتی که مجالی برای توضیح آنها در این گزارش نیست و به یاری خداوند متعال به بهترین نحو اجرا شدند.

کوادکوپتری که توسط یکی از اعضاء اصلی و فعال مرکز ساخته شده بود را برای روز افتتاحیه هماهنگ کرده و در مراسم افتتاحیه به پرواز در آوردیم تا گواهی باشد بر توانایی های دانشجویان فعال مرکز. از دیگر اعضاء مرکز نیز درخواست کردیم تا ربات ها و حاصل مهم ترین فعالیت های عملی خود و همچنین کتاب هایی در حوزه فعالیت مرکز رشد را در صورت تمایل به صورت امانی به مرکز تحویل دهند تا هم در مراسم افتتاحیه به نمایش گذاشته شوند و هم جهت آشنایی و استفاده دیگر دانشجویان در محل مرکز بمانند.

و در تاریخ  ۲۹ آذر ۱۳۹۵  این مرکز با حضور دکتر جهانگیری رئیس سازمان بسیج علمی و فناوری استان و عبدالله شادی مسئول بسیج دانشجوی استان  و  آقای دکتر متین پور(ریاست دانشکده)افتتاح گردید

دعوت به همکاری از دانشجویان و اساتید

جهت دعوت از دانشجویان و اساتید دانشگاه برای همکاری با مرکز بنر و پوستر هایی با این مضمون طراحی و  چاپ گردید و در دانشکده های برق و فناوری اطلاعات، علوم رایانه، مکانیک و مهندسی پزشکی در دانشگاه آزاد و دانشکده برق و فناوری اطلاعات در دانشگاه سراسری و همچنین در دانشگاه پیام نور نصب شد. که حاصل آن را در چندین مورد از مراجعات دانشجویان دارای طرح و ایده که با دیدن پوسترها و اطلاع پیدا کردن از وجود چنین مرکز حمایتی به مرکز رشد مراجعه کرده بودند مشاهده کردیم.

A4-2_1

کارگروه تخصصی مرکز رشد

بعد از افتتاحیه نامه ای با مضمون معرفی کار گروه برای مرکز رشد به ریاست دانشکده ارسال شد که ایشان به کلیه مدیران گروهان دانشکده دستور معرفی استید مجرب و مشتاق جهت همکاری با مرکز را دادند. که در نهایت منجر به گردآوری لیستی از اسامی اساتید شد که به محضر جناب آقای دکتر جهانگیری تقدیم شده است.

این کار گروه با مشورت اعضای مرکز رشد و با توجه به توانایی ها ، دانش علمی و عملی و همچنین حسن خلق اساتید معرفی شده به مرکز طی چندین جلسه به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

یک کارگروه اصلی متشکل از اساتید فعال و مجرب دانشگاه به عنوان کارگروه مرکز رشد مد نظر هستند که همانطور که اشاره شد اسامی آنها خدمت مسئول سازمان بسیج علمی استان تقدیم شده است و در کنار آن جهت درگیر نمودن اساتید مجرب با بحث مرکز رشد تعدادی از اساتید نیز به سازمان معرفی میگردد و از سازمان تقاضا شود به اساتید فوق الذکر نیز حکم مسئولیتی با عنوان پیشنهادی مشاور مرکز رشد را صادر نماید تا مرکز بتواند از توانایی های این اساتید و دانش آنها در جهت ارتقائ مرکز نهایت بهره را ببرد، که این مورد نیز قرار است به صورت کتبی از سازمان درخواست شود تا در صورت موافقت سازمان، این اساتید را نیز در مرکز به عنوان مشاورین طرح ها به سمت مرکز جذب نموده و از دانش آنها نهایت بهره را ببریم.

شورای اصلی و برنامه های بعدی

درنظر داریم برای مرکز رشد با توجه به اعضای موجود در چارت شورا، شورایی انتخاب نماییم که اعضای مرکز رشد به صورت رسمی در این مرکز ادامه فعالیت بدهند و تمامی سختی کار بر دوش یک نفر نباشد و کارهای مرکز به صورت تیمی و تشکیلاتی و کاملا رسمی پیش برود، پرواضحاست که این طرح باید به تصویب سازمان برسد تا بعدا قابل اجرا باشد. که امیدواریم مسئولان محترم با ایجاد این امکان ما را در ارائه هر چه بهتر خدمات به دانشجویان و انجام دیگر امور مربوط به مرکز رشد یاری نمایند. ان شاء الله.

از برنامه های در نظر گرفته شده برای مرکز رشد، راه اندازی  سایت، کانال وهمینطور نشریه تحصصی  برای مرکز رشد است تا برنامه ها و کارهای خود را توسط این رسانه ها به اطلاع عموم دانشجویان و اساتید محترم برسانیم و نسبت به جذب حداکثری ایده ها اقدام کنیم. که این مورد هم منعوت به تصویب سازمان می باشد.
roshd-poster_2

همچنین ببینید

نگرش جدید به بحث توسعه فناوری از جمله ویژگی های شورای نخبگان است

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج علمی استان آذربایجان شرقی، دکتر علی رستمی ریاست خانه نخبگان …