خانه / اخبار / خبرهای استانی / گزارش مصاحبه با دکتر طیبه عابدینی مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان

گزارش مصاحبه با دکتر طیبه عابدینی مسئول دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان

دکتر طیبه عابدینی در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار واحد خبری سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی گفت: موسسه رویان در سال 87 اواخر بهمن در شهرستان تبریز شروع بکار نمود که به لطف خداوند در حال حاضر رشد چشمگیری داشته است. اما در عین حال تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم. ایشان در تعریفی که از خون بند ناف جنین داشت افزود: منظور از خون بند ناف، خون باقیمانده در داخل جفت است که پس از قطع بند ناف بیرون می آید .سلول های موجود در خون بند ناف سلول های تمایز نیافته ای هستند که می توان با استفاده از آن ها بسیاری از نیازهای پزشکی خودمان را بر طرف کرده و در آینده به در مان انواع بیماری ها پرداخت.

مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف رویان در مورد شرایط استفاده از بانک خون جنین و ارتباط با نمایندگی بانک خون بند ناف رویان گفت: برای استفاده از خدمات بانک خون بند ناف ابتدا با بانک خون تماس گرفته شده و مشاوره پزشکی لازم دریافت می شود. سپس از ابتدای ماه نهم بارداری (هفته 36 بارداری)، به مرکز پزشکی جهاد دانشگاهی (خیابان آزادی بین گلباد و گلگشت، دفتر بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان) مراجعه حضوری صورت گرفته و پس از مشاوره پزشکی رایگان در صورت نداشتن منع قرارداد جهت عضویت در بانک خون بند ناف آزمایشات لازم انجام می گیرد. در نهایت بعد از بررسی نتایج آزمایشات و در صورت تأیید تکمیل مدارک عقد قرارداد، هزینه‌های مصوب پرداخت شده و به این ترتیب مراحل عضویت در بانک بند خون ناف استان پایان می پذیرد. البته هزینه نگهداری اول 2420000 و سالانه 116 هزار تومان می باشد که پرداخت هزینه اولیه آن بصورت اقساطی می باشد.

وی اظهار کرد: پس از تکمیل مراحل عضویت، خانواده متقاضی 24 ساعت قبل از زایمان و در مواقع اورژانسی قبل از خروج از منزل با نمایندگی بانک خون بند ناف در تبریز تماس می‌گیرد و کارشناس این بانک تا یک ساعت در بیمارستان محل زایمان حاضر می‌شود.

دکتر عابدینی ادامه داد: اخذ نمونه در حین زایمان در کمتر از پنج دقیقه و در شرایط کاملا استریل انجام می‌ شود و نمونه با حفظ زنجیره دما در فصول مختلف سال و توزین آن و تکمیل فرم خون‌گیری در اسرع وقت کمتر از 24 ساعت به شکل هوایی به مرکز بانک خون بند ناف واقع در تهران منتقل می‌شود.

در مورد بیماری‌هایی که با استفاده از سلول‌های بنیادی بهبود می‌یابند می توان به اختلالات خونی از جمله کم‌خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، کم خونی مادرزادی با اختلال در اریتروسیت ها، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه و آپلازی خالص گلبول قرمز، لوسمی حاد (AML,ALL)، لوسمی مزمن، لنفوم (هوچکین و غیر هوچکین) و ناهنجاری‌های گلبول قرمز مانند بتا تالاسمی ماژور و کم خونی داسی شکل اشاره کرد.

مسئول نمایندگی بانک خون بند ناف رویان اذعان داشت: نمونه های گرفته شده در نیتروژن مایع بمدت 20 سال نگهداری می شوند، که از این نمونه ها میتوان برای خود جنین، پدر و مادر ،خواهر یا برادر جنین در صورت نیاز می توان استفاده نمود. البته در صورتی که HLA بقیه افراد شبیه به نمونه باشد می توان برای بیماران دیگر نیز استفاده نمود.

ایشان همچنین در خصوص مشکلاتی در زمینه تبلیغات برای این امر اظهار داشتند که حتی بیمارستان ها در این مورد آن طور که باید و شاید با ما همکاری نمی کنند؛ حتی شهرداری ها که تابلوهای متعددی را برای تبلیغات در اختیار دارند آن ها را به سختی در اختیار این مجموعه قرار می دهند. ضعف تبلیغات و اطلاع رسانی باعث شده است تقریبا از هشت زایمان که صورت می گیرد فقط دو مورد عضو بانک خون بند ناف می باشند و از آنجایی که نباید نگاه تجاری به این موضوع داشت، باید همت کافی و همگانی را داشته باشیم تا کیفیت کار بالا مانده و رتبه فعلی موسسه رویان در خاورمیانه که از نظر بانک HLA جزء رتبه های اول می باشد حفظ شود.

همچنین ببینید

ضدعفونی کردن 100 نقطه تبریز توسط دانشجویان بسیجی

دانشجویان بسیجی دانشگاه های آذربایجان شرقی در یک اقدام جهادی ۲۵ هزار عدد ماسک تولید …

3 دیدگاه

  1. ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

  2. ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

  3. ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک
    ما هم سر بزنید